Moringa oleifera - zázračný strom
Moringa oleifera - zázračný strom, který může řešit problémy světa
Kdyby si některý spisovatel vymyslel fantastický příběh o „vepři, který kromě toho, že dává mléko, snáší ještě i vejce“, totiž o něčem natolik neuvěřitelném, jak to v říši rostlin umí jeden strom, všichni by se mu nejspíš právem vysmáli! „Ne ne toto prostě neexistuje, to není možné,“ to by určitě lidé říkali – a přesto, takový strom existuje! Jeho historie nebyla ovšem vybájena nějakým romanopiscem s bujnou fantazií, ale je skutečně jen dílem přírody. Moringa oleifera je název stromu, který drží hned několik světových rekordů, dosahuje špičkových kvalit, dokáže proměnit poušť v zahradu Eden, dokáže léčit lidi z nemocí, dokáže řešit i ty největší problémy, dokáže doslova zachránit svět. Neuvěřitelné? Ano, absolutně! Přesvědčte se sami…
Právě čtete o patrně nejvšestrannější, nejprospěšnější a nejužitečnější rostlině na světě vůbec. Z hlediska své výživné hodnoty je doslova nejúžasnější rostlinou na celé Zemi, zázrakem přírody, který nám přináší od kořenů až po listy všestranný užitek. Jedná se o jedlý strom, který nese botanický název Moringa oleifera - moringa olejodárná. Strom, který by mohl vyřešit nejnaléhavější problémy – výživu a zdraví lidstva, problémy klimatu a potřebu energie: Moringa oleifera.
Jak v následujícím textu zjistíte, tento zázračný strom zaznamenává celou řadu superlativů. Strom moringa, sám tak obdivuhodný v boji o přežití i v nepříznivých podmínkách, je původním domovem v severozápadních kamenitých suchých oblastech na samém úpatí Himaláje. Odtud se pak rozšířil v tropických a subtropických pásmech po celé zeměkouli – do jižní Asie, Indonésie, Afriky, na Madagaskar, do Mexika, do Střední i Jižní Ameriky a v Evropě se prozatím úspěšné pěstování Moringa oleifera (ve větším rozsahu zemědělské produkce mimo prostředí skleníků) zdařilo pouze na kanárském ostrově Tenerife. Možná i to bude důvodem, proč to trvalo několik tisíciletí, než se existence tohoto přírodního zázraku vůbec dostala do povědomí západního světa. Přitom strom moringa je zmiňován už v těch nejstarších moudrých spisech lidstva, ve staroindických védách (Védy: zpočátku pouze ústně tradovaná, později i písemně zaznamenaná sbírka hinduistických náboženských textů. Jde patrně o nejstarší „knihy moudrosti“ celého lidstva. Podle různých zdrojů bývá jejich stáří udáváno od 3.000 po 5.000 let, a pokud se započítá i jejich ústní tradice, pak až 10.000 let). Takže v tradiční indické medicíně odvozené z ájurvédy už před více než 5.000 lety panovalo přesvědčení, že moringou lze léčit více než 300 nemocí a neduhů.
Mistr světa coby dodavatel živin
Moringa oleifera je také často nazývána „zeleným diamantem“, protože její úžasné bohatství výživných látek stěží nachází na světě obdoby. Naprostá většina všech publikací, které se doposud na trhu objevily, se věnuje s úžasem bohatství živin této rostliny, látkám, jež jsou obsaženy v jednotlivých částech, jejich účinkům na zdraví a možnostem lékařského a kosmetického využití.
Oblast medicíny a terapie
Počet chorob a zdravotních obtíží, u kterých se listům, kořenům, semenům, oleji, květům, kůře, pryskyřici a kaučukovému mléku stromu moringa přisuzuje léčivý účinek, resp. byl i vědecky prokázán, jde do stovek. Jen samotné tradiční staroindické léčitelské umění ájurvédy zaznamenává tři stovky rozličných způsobů léčebného využití.
Dr. Hirt ve svém interview uvádí, že u Patentového úřadu Spojených států je v souvislosti s moringou přihlášeno 45 patentů, např. na biologickou terapii AIDS, ke snížení krevního tlaku, jako přirozené antibiotikum, proti diabetes, na podporu jater, ke zvýšení kvality mateřského mléka, proti zánětům, na podporu hojení zranění, proti nádorům, aj.
V rámci projektu ANAMED byla moringa, resp. produkty z ní vyráběné, využívána v první řadě v případech podvýživy, chudokrevnosti, stejně jako v případě toho, co bývá v Africe označováno jako „AIDS“ (ve skutečnosti se jedná o oslabení imunity). Dále zde moringa nachází uplatnění u diabetes, vzniku nádorů, a u vysokého krevního tlaku. Dr. Hirt kromě toho doporučuje moringu jako přírodní antibiotikum, k péči o pokožku, při ekzémech, u žaludečních vředů a pro zlepšení spánku. Učí Afričany výrobě „zázračné masti“ z moringy, masti na pokožku, masti proti hemeroidům, a mnoha dalších přípravků. A vše funguje naprosto bez nežádoucích vedlejších účinků!
Podle směrnic WHO je člověk v rozvojových zemích pokládán za trpícího „AIDS“, pokud jsou splněna dvě hlavní nebo vedlejší kriteria. Za hlavní kriteria se považuje pokles hmotnosti o více než 10 procent, průjem po dobu delší než jeden měsíc, horečka po dobu delší než jeden měsíc (popř. i s přerušením). Za vedlejší kriteria se považuje: kašel po dobu delší než jeden měsíc, svědění po těle, opakující se pásový opar, houbová infekce v oblasti dutiny ústní, resp. krku, chronická infekce herpes, zduření mízních uzlin. Moringa oleifera poskytuje nejen hojnost živin, ale platí rovněž za účinný léčivý prostředek v případě řady zde právě vyjmenovaných příznaků oslabení imunity. Je proto pokládána za oficiální součást biologické terapie onemocnění AIDS.
V knihách o morinze Clause Barty, Barbary Simonsohn, Anya Feyerherdt a Uwe Broseho, stejně jako Erwina G. Bruhnse a Hans-Petera Zgraggena se uvádí hodně přes sto různých chorob, zdravotních potíží a civilizačních onemocnění, u kterých moringa využívá v lidové medicíně, popř. tradiční medicíně jednotlivých zemí, v ájurvédě, v přírodním léčitelství a dokonce – v poslední době stále více – dokonce i v oficiálním lékařství, a to od A, jako jsou alergie po Z, jako jsou bolesti zubů. Ale pouze některé jsou zde uvedeny konkrétně v abecedním pořádku, a to jen proto, aby byla zřejmá šíře spektra léčivých účinků moringy (kdo by se rád dozvěděl něco podrobnějšího, doporučujeme zatím jedinou knihu o morinze v češtině autorky Barbary Simonsohn: Moringa – zázračný jedlý strom - KNIHA ZDE