ARTEMISIA ANNUA (Pelyněk roční) účinky a užití
"Artemisia annua" rostlina, která mnoho dokáže!
Obsažené přírodní látky chrání naše zdraví.
Informační brožura o léčivé rostlině
Připravila Hannelore Klabes Wilhelmshöher
"Artemisia-annua" jako „pomoc ku svépomoci“.
Právo každého člověka na svoje zdraví znamená cítit sám odpovědnost.
Užívat rostlinné přírodní látky jako čaj.
------------------------------------------------------------------------.----------------------------------------------------------------------------
Artemisia annua
Léčivá rostlina, která mnoho dokáže, působí antibakteriálně, rovněž např. proti virům hepatitidy B a C, protizánětlivě, antiparaziticky, brzdí nádorové bujení, stimuluje obranu organismu např. proti bilharziózním patogenům a v prvé řadě posiluje imunitní systém.
Obsah informační brožury: Původ a historie * Výzkum * Použití * Aplikace * Zkušenosti a triumf: Čestné ocenění v roce 2015 předáním Nobelovy ceny za medicínu v Oslo za výzkum léčivé rostliny Artemisia annua
Úvod:
Začalo to v Číně před 2000 lety, když císař Quin svolal svoje poddané, aby co nejdříve nalezli léčivý prostředek, vymysleli nějaký recept k potlačení smrtelného horečnatého onemocnění ohrožujícího jak jeho válečníky, tak všechno trpící obyvatelstvo. V Číně jsou domovem tradiční léčebné postupy. Již před více než 2000 let objevil lékař Kang na dvoře císaře Quin starobylou čínskou léčivou rostlinu; jde o jednoroční pelyněk Artemisia annua. Rostlina známá v Číně pod názvem „Qinghao“ se tak stala prvním antimalarikem v boji proti této obávané, tehdy smrtelné chorobě.
V roce 1967 farmakoložka Tu Youyou při pátrání po prostředcích proti malárii znovuobjevila ve starých spisech lékárníků v Pekingu recept s návodem k užití. Narazila přitom na poznámky o práci lékaře Kanga. A takto Kang popsal svoji účinnou recepturu: Namoč hrst Qinghao do dvou litrů vody, sceď odvar a všechen jej vypij proti zimnici a horečce.
V roce 1969 farmakoložka Tu Youyou analyzovala aktivní složky rostliny. V roce 1971 Tu Youyou svým vědeckým výzkumem probudila Artemisia annua (Qinghao) takříkajíc ze spánku „Šípkové Růženky“. V roce 1973 zahájila dr. Youyou své pokusy s extraktem z pelyňku. Příroda vložila tuto drahocennou rostlinu do našich rukou ku prospěchu našemu zdraví. Lze ji využívat jako „pomoc ku svépomoci“. Pro chudé trpící obyvatelstvo Afriky, kde každoročně umírají tisíce dětí a dospělých na malárii, se tak stala Artemesia annua „rostlinou naděje“. V cestě rozšíření této léčivé rostliny mezi obyvatelstvem nicméně však stojí z ekonomických a finančních důvodů různé zákazy a omezení.
"Artemisia annua" - pohádka se stává skutečností! Píšeme rok 2015.
Nobelova cena za lékařství je v Oslo udělena 5. 10. 2015, kromě jiných, i paní Youyou Tu za její několik desetiletí trvající výzkum účinné látky léčivé rostliny Artemisia annua, artemisininu. Tato složka zabíjí krevní parazity.
Výsledky jejího výzkumu platily za velký úspěch v boji proti smrtelné chorobě -malárii. Oceněná práce s léčivou rostlinou Artemisia annua by vlastně neměla podle veškeré logiky narážet na jakékoliv překážky.
Avšak tato „rostlina naděje“ dokáže být prospěšná i mnohem více. Z finančních důvodů se farmaceutická společnost Bikpharma jako první pokusí využít více než 60 účinných látek této léčivé rostliny Artemisia annua k výrobě tablet. Nicméně z mnoha studií i praktických zkušeností již bylo prokázáno, že účinek všech přírodních látek této rostliny je nejvyšší, jestliže se pije jako čaj. Podpořit tuto „pomoc ku svépomoci“ lidí se nicméně stále nedaří, dokonce jakoby byla spíše utajována. Toto dlouhodobé potlačování, či zneuznávání účinnosti této látky mohlo být v roce 2015 konečně zapomenuto „zmrtvýchvstáním“ nebo snad spíše „probuzením z pohádkového spánku“.
Léčivá rostlina oceněná rovněž v Německu. Léčivá rostlina, která mnoho dokáže
Se svými více než 60 léčivými látkami v středoevropských zahradách představuje dar přírody, který roste k našemu užitku. V roce 2004 zveřejnili vědečtí pracovníci pracovní skupiny pro vegetační ekologii a experimentální sociologii rostlin Institutu biologie rostlin v Braunschweigu dokumentaci "Artemisia annua": úspěšný neofyt ve střední Evropě? K dispozici je na internetu. Z výzkumu: V dlouhém procesu je rostlina Artemisia annua ještě stále předmětem výzkumu, aby bylo možno využít její rozličné účinné složky ekonomicky a finančně vhodně ve farmaceutickém průmyslu. Moje pátrání po dalších zápiscích a dokumentech pokračovalo od roku 2004 stále dál. Píšeme nyní už rok 2016 a já bych chtěla svoje pozitivní zkušenosti předat v tomto přehledném souhrnu.
Díky svým osobním vztahům jsem se mohla v roce 2004 zúčastnit semináře v rámci mezinárodní skupiny Dr. Med. Hanse Martina Hirta, kde jsem získala detailní poznatky o léčivé látce artemisinin, mnohé praktické a další zkušenosti. Dalším zásadním mezníkem se pro mě stal od roku 2005 boj proti malárii, která si každoročně vyžádá mnoho tisíců životů. Za to jsem velice věčná! V Německu se mimo jiné šíří v nejrůznějších formách rakovinná onemocnění.
Poznámka z onkologického centra v Heidelbergu k vědeckému výzkumu a další práci s rostlinnými materiály:
Zajímavé je i to, že výzkum v oblasti bioaktivity rozličných léčiv na rakovinové buňky a bilhariózu se v Německu dostal na první místo. Dokonce je stále širší a týká se i inhibice /pozn. působí snížení, utlumení aktivity/ v případě určitých virů v rakovinných buňkách a u schistosomiázy /bilhariózy/. Jejich přínosnost musí být ještě v klinických studiích dále osvětlena, abychom plně pochopili plný antimikrobiální potenciál tohoto mnohostranného přírodního farmakologického nástroje. Tolik tedy profesor Thomas Efferth. Sama jsem se propadala stále více fascinaci touto rostlinou s její příjemně nahořklou vůní. Pěstovala jsem ji, sklízela, experimentovala s různými způsoby využití i pro svoje vlastní zdraví. Co tedy dělat? Pomoc ku svépomoci? Přibývají dobré zkušenosti o tom, že účinkem jejích všestranně léčivých látek se aktivizuje náš imunitní systém a jeho léčivé schopnosti zdolávat různá onemocnění.
Když je rakovina rychlejší než lék.
Rakovina platí za druhou nejčastější příčinu smrti. V Berlíně podle posledních údajů (z roku 2014) zemřelo 1222 lidí na rakovinu průdušnice, průdušek a plic. Obdobně jsou tato rakovinná onemocnění četná u žen, přičemž hned na druhém místě jsou následována rakovinou prsu. Všechny tyto zprávy si můžeme kdykoliv přečíst v tisku.
A proč je tomu tak? „Záleží na tom, ve které fázi je onemocnění zjištěno,“ říká Dr. Hubert Bucher (65), předseda berlínské Společnosti pro výzkum rakoviny. „Obvykle trvá osm až deset let, než se z poškozené buňky vyvine karcinom, který už může být klinicky zjištěn," tvrdé tento onkolog. Čím dříve je nádor objeven, tím lepší jsou šance na uzdravení. Zákeřností rakoviny však spočívá právě v tom, že některé formy rakoviny téměř nevyvolávají žádné potíže.
- Zdroj: http://www.berlinerkurier.de/23503742 © 2016
Boj s rakovinou - dynamit z pelyňku
Jako doplněk k obvyklé terapii přispívá účinná složka z jednoletého pelyňku Artemisia annua k tomu, aby se rychle rozrůstající rakovinné buňky rozpadly. Jednoletý pelyněk bývá sám o sobě i účinný v boji proti rakovině kůže.
Podle Effertha to lze všechno pochopit až do posledního detailu.
Samotný fakt, že rostlina disponuje takovouto účinnou látku, je z Efferthova pohledu vlastně přirozená: Jedná se přece o důsledek neustálého „závodu ve zbrojení“ mezi rostlinami a býložravci. Rostliny, aby dlouhodobě přežili jako druh, potřebují mít k dispozici nejenom zbraně proti bakteriím, houbám a virům. Musí si rovněž vytvářet jedy, které býložravcům dávají informaci, že jsou nestravitelné. Vedlejší účinky, kterými léky s artesunatem disponují, jsou proto takové, které mají ve volné přírodě odradit býložravce, aby si dopřávali jednoletého pelyňku: bolest hlavy, slabost a závratě. V porovnání s vedlejšími účinky chemoterapie, jako jsou dočasná ztráta vlasů, trvalá sterilita, až po životu nebezpečné poškození kostní dřeně, jsou rostlinné toxiny relativně dobře snášeny. Nicméně obvykle jsou i tak používány pouze jako doplněk. Efferth: "Nechceme nikomu brát možnosti, které skýtá konvenční medicína." S tím souvisí i to, že rakovina je skutečně velice nebezpečné onemocnění. Vzhledem k tomu si rozdělil farmaceutický průmysl prakticky celý výzkum rakoviny, a jakýsi outsider podnikající pokusy s rostlinnými léčivy je vlastně nepříjemnou konkurencí. Celému tomuto trhu dominují vzájemné dohody, a nikoliv vůle pomáhat lidem. A tak přestože dobře známý farmaceutický gigant (Sanofi) vyrábí artesunátový přípravek určený k léčbě malárie, nehodlá vstoupit na trh s léky proti rakovině, a odmítá i poskytovat finanční prostředky na jejich studium.
Přesto Efferth našel řešení: středně velká belgická společnost Dafra Pharma rovněž vyráběla proti malárii schválené léky z „Qinhao“ (čínský název pro Artemisia annua) - a je připravena k dalším studiím. Tyto terapie probíhají v Heidelbergu v ženské nemocnici s pacientkami trpícími rakovinou prsu. K dispozici jsou také pilotní příklady: Proti melanomu cévnatky, kde nezabírá žádná konvenční terapie, je artesunat úspěšný sám o sobě. U leukémií, rakoviny střev a dělohy působí tablety jako doprovodné léčivo, a užívají se už dokonce i u rakoviny prostaty a slinivky břišní. Postrádáme však obsáhlejší studie. Nicméně podle Effertha, pokud si to onkologický pacient přeje, může jej léčit každý lékař, každá klinika souběžně léčit vedle konvenční léčebné terapie i rostlinným prostředkem Artemisia annua.
Artemisia annua by ovšem měla být vždy podávána v kombinaci s preparátem s doplňkem železa.
Efferth: „V přítomnosti iontů železa se totiž endoperoxidový můstek velice rychle rozpadá." Železo se hromadí v rychle rozrůstajících buňkách, čímž bující buňky označí pro podávanou substanci coby cíl. Rostlinný surogát je pak účinný pouze v rychle rostoucích buňkách. Oproti tomu vůči tzv. „rakovině domácích zvířat", jak byla kdysi nazývána skandálním lékařem Juliem Hackethalem, totiž v průběhu mnoha let šířící se nádory, jsou zbraně pelyňku neúčinné. Odrazujícím je i nízké dávkování, kupříkladu v čaji: Potom totiž může totiž dojít k rezistenci proti artesunátu. A konečně se také zdá, že přírodní jed nikotin ovlivňuje účinek jiného přírodního jedu artesunátu. Prostě stejně, jako je tomu u každé protinádorové terapie, najdou se určité případy, kdy lék prostě nezabírá.
Hesla: Rakovina, zdraví, věda, Artemisia annua
Magická rostlina, která dokáže zničit 98 % rakovinných buněk: Publikováno WSI dne 12. února 2014 v 10.39 hod Artemisia annua, z valné části ignorovaná lékařskou komunitou, by mohla prokázat významné účinky při léčbě rakoviny. Pěstování Artemisia annua v botanické zahradě Kasselu v rámci školního projektu a rovněž jako soukromé iniciativy. Bylo zjevné, že stejně jako v pohádce o princezně nesměla být Artemisia annua ze spánku probuzena. Ačkoliv Artemisia byla už ve starověké čínské medicíně dávno používána …NEW YORK (WSI) -
Rakovina je pokládána za jedno z nejobávanějších onemocnění na světě vůbec, a proto se ve snaze nalézt nějaký lék vynakládá spousta peněz na lékařský výzkum a experimenty. A přitom dobře známá „kouzelná rostlina“, z valné části ignorována lékařskou komunitou, ve skutečnosti ničí až 98 % nádorových buněk, a to v krátkém čase léčby pouhých 16 hodin. Podle všech zpráv, ať z vědeckého nebo alternativního lékařství, je tato technika používána v čínské medicíně s tím, že Artemisia annua - pokud je použita, redukuje počet rakovinných buněk plic o 28 %, a v kombinaci s doplňkem železa zcela potlačuje rakovinu. V minulosti byl artemisinin využíván jako účinný prostředek proti malárii, ale teprve nyní se ukazuje, že léčba je rovněž účinná i v boji proti rakovině. Je tomu tak proto, že pokud je do nádorových buněk přivedeno železo, selektivně ovlivňuje poškozené buňky a naopak uchovává zdravé buňky. Vědci výzkumného centra University of California podle jimi provedené studie dospěli k tomuto závěru: „Všeobecně lze říci, že podle našich poznatků se ukazuje, že artemisinin zastaví transkripční faktor“ E2F1 ‚ a způsobuje zničení rakovinných buněk plic, což pak znamená, že ovlivněn růst a bujení rakovinných buněk." U mnoha buněk rezistentních vůči záření jako kupříkladu u rakoviny prsu (které mají rovněž vysokou tendenci k akumulaci železa), bylo prokázáno, že po aplikaci artemisininu odumírají rakovinné buňky v 75 %, a to již po 24 hodinách. Navíc je rovněž prokázána univerzalita působení této léčivé rostliny s jejími cca nejdůležitějšími 60 účinnými látkami v jejich původní biologické kvalitě, jež je při léčbě rakoviny nejúčinnější. Bohužel, jednoduché přírodní přípravky však nepředstavují pro farmaceutický průmysl, ani zdravotnické organizace pražádný finanční přínos.
Existuje tudíž pouze jedno doporučení: pomoc ku svépomoci, a dokonce k propagaci rozšíření jejího pěstování. Google: Artemisia - výbušnina pro buňky.
Obchod se strachem. Podle prognózy Světové zdravotnické organizace (WHO) k roku 2050 v západním světě každý druhý člověk zemře na rakovinu. Před sto lety zemřel na rakovinu jeden člověk z 27, v roce 1940 už bylo každé sedmé úmrtí způsobeno rakovinou a dnes je to už jedno ze tří. Jak je možné, že tato nemoc navzdory neustále vzmáhajícímu se zdravotnickému aparátu, řádí po celém světě stejně jako kdysi mor? Ekonom Jürgen Wasem zabývající se zdravotnictvím odhaduje roční výdaje v Německu na konvenční rakovinové terapie (chemoterapie, ozařování, chirurgie, léčebné přípravky) na 30 miliard eur ročně. Tato čísla mají tendenci nadále se zvyšovat, ledaže by se zákonodárci rozhodli omezovat mezinárodní farmaceutické společnosti, jen aby obyvatelstvo mohlo být zbaveno strachu z rakoviny.
Chemoterapie! Smrtící jed nebo lék proti rakovině?
„V této zemi většina pacientů s rakovinou umírá kvůli chemoterapii. Chemoterapeutická léčba neodstraňuje rakovinu prsu, tlustého střeva nebo plic. Tento fakt byl zdokumentován již více než deset let, a přesto se tento způsob léčby lékaři u rakoviny nadále používá." Dr. Allen Levin: Nechci popírat, že ozařováním je možné ničit buňky a tím i nádory, ale vůdčí názor onkologie, totiž: nádor je pryč = rakovina pryč, to je omyl. Skutečností je, že na radioterapii se dá vydělat spoustu peněz, je to snadno proveditelné a pro většinu pacientů je to prostě i logické. Studovala se inhibice růstu rakovinných buněk, zejména u nádorů urogenitálních, a přitom se ukázalo, že rostl počet obranných buněk „zabijáků“, přímo bránícím rakovinným buňkám v jejich růstu. Nicméně přitom stále ještě nejde o ověřování na lidech. Indicie jsou nicméně velice slibné a je tu tedy naléhavá potřeba dalšího výzkumu. Kasimir & Lieselotte píše: Čaj z Artemisia annua účinně čistí krev, je vysoce efektivní proti parazitům a navíc působí proti zárodkům infekcí, působí antispasmodicky a podporuje trávení.
Účinný proti zánětům
Rostlina Artemisia annua je velmi dobře prozkoumána. Bylo z ní už izolováno 245 různých látek, a při tom tu byly prokázány vedle hlavní aktivní složky artemisininu i četné protizánětlivě působící polyfenoly. A na rozdíl od většiny léků nejsou doposud známy žádné vedlejší účinky. Hořká chuť čajového nálevu může být v případě potřeby dobře vyrovnávána medem či podobně. Zde se osvědčuje staré úsloví: Co je v ústech hořké, je pro srdce zdravé!
Odborníci na výživu si už dlouhou dobu stěžují, že hořké látky se z potravin systematicky odstraňují, aby se vyšlo vstříc zálibě stávající generace ve sladké chuti. Výsledkem je, že tělu chybějí důležité látky, které stimulují játra a žlučník a podporují odbourávání škodlivin. Nahořklá zelenina povzbuzuje produkci trávicích šťáv, zvyšuje aktivitu střev a brání tak fermentačním procesům.
Starou moudrost potvrzuje i moderní věda!
Účinné proti nebezpečným infekcím i AIDS. Existují dokonce pádné důkazy, že lze tak bojovat i s viry, zejména v časných stádiích onemocnění. Antivirové vlastnosti Artemisia annua jsou demonstrovány následujícími studiemi: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16902856 www.cid.oxfordjournals.org/content/47/6/804.full
Účinnost proti rakovině
Překvapivě i mnoho jiných onemocnění se při léčbě Artemisia annua významně zlepšilo. Vychvalovat tuto rostlinu jako zázračný lék by však nebylo seriózní. Nicméně další pokusy s rakovinným onemocněním jsou dozajista nezbytné. Skutečně již existuje mnoho vědeckých studií. Na webové stránce Národní lékařské knihovny USA (www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed) je uváděno 497 všeobecně zaměřených studií a 51 studií o Artemisia annua ve vztahu k rakovině. Dokonce i v největším světovém farmaceutickém centru pro léčbu rakoviny Memorial Sloan-Kettering, se in vitro jasně prokázaly protirakovinné účinky této rostliny. (www.mskcc.org/cancer-care/herb/artemisia-annua). www.krebsdaten.de) (www.gekid.de)
Mechanismus působení Artemisie
Mechanismus účinku je nanejvýš pozoruhodný. Artemisia annua obsahuje chemicky stabilní peroxid, který podle základních chemických pouček vlastně vůbec nemůže existovat, ale v božském stvořitelském díle ano. Plasmodie a rovněž rakovinné buňky obsahují 10-20x více iontů železa v porovnání s normálními buňkami. Zde přítomné železo rozkládá peroxid, ten se okamžitě přemění na dva velmi agresivní volné radikály a postiženou buňku rychle zabije. Zjednodušeně řečeno, „rakovinná buňka dostane rakovinu a zemře“. V zásadě může být každý typ rakoviny léčen Artemisia annua. Vzhledem k tomu, že ale zatím prakticky neexistují žádné klinické studie, lze o úspěšnosti léčby říci jen málo. Bohužel, náklady na takovou studii se pohybují mezi jedním a deseti miliony franků (jde to mimo farmaceutický průmysl, který na tom vcelku pochopitelně nemá žádný zájem), takže jen málokdo je schopen takovou věc provést. V okruhu svých blízkých mám zprávy od přátel, kteří při prvním známce nachlazení a chřipky užívají Artemisii v prášku, a hned druhý den se už cítí dobře. Tyto zprávy jsou sice povzbudivé, ale zatím pro to neexistují žádné vědecké podklady.
Antibakteriální účinek
V případě následujících onemocnění může Artemisia annua (čaj z prášku) mít preventivní nebo léčebný účinek: virové infekce, bakteriální infekce, různé druhy rakoviny, afty v ústech, malárie, záněty, AIDS, horečka / chřipka, herpes simplex (opar). Její úžasná antimalarická účinnost byla prokázána v četných klinických studiích čínských a západních vědců. Navzdory tomuto úspěchu byl skutečný potenciál artemisininu v západním světě ještě mnoho let podceňován.
Náš osobní zájem o přírodní produkty tradiční čínské medicíny vzbudil v devadesátých letech Dr. Med. Heinz Lüscher, konkrétně o Artemisia annua. (Typ artemisininu sesquiterpenlakton je medicínsky objasněn). Jak se v posledních letech ukázalo, je tato třída látek aktivní nejenom proti malárii, rakovinným buňkám a bilharióze (schistosomióze). Zajímavé je, že bioaktivita artemisininu a jeho semisyntetického derivátu artesunátu vykazuje ještě širší aktivitu a projevuje se i inhibicí některých virů. Artemisinin, artesunat a další deriváty jsou mnohoslibnými kandidáty na zmírnění světové zátěže různými nemocemi. Tato skupina je rovněž aktivní proti rakovinovým buňkám a bilharzióze (schistosomióze). Těžištěm předkládaného přehledu je antivirová aktivita artemisininu a artesunátu.
To vše obsahují dokumentace o výzkumu, zprávy z celého světa během posledních desetiletí, které si lze přečíst i na internetu. Tato rostlina naděje se s úspěchem zabydlela již i v severní Indii a v části Blízkého východu, jakož i v jižní a střední Evropě coby neofyt. V Německu ji lze najít při březích podél Labe. Artemisia annua má listy podobné kapradinám, žluté květy a nápadnou aromatickou vůni. Avšak z přibližně 400 druhů rodu Artemisia produkuje pouze Artemisia annua, Artemisia apiacea a Artemisia lancea sesquiterpenlakton artemisinin. Sekundární rostlinný produkt sloužící k ochraně proti spásání, představující jed, který brzdí růst a buněčné dělení inhibici, tedy toxický, který se v rostlině ukládá v granulárních trichomech (rostlinných chloupcích). Krásný rostlinný keř. Malé žluté květové pupeny.
Artemisia annua lze množit odnožemi pro další rok, jinak musí ale být znovu vysázena každým rokem. Annua totiž představuje jednoletý rostlinný druh.
Proč působí čaj silněji? Synergický efekt a další záhady? (Článek s mnoha lékařskými pojmy.)
Extrakt a prášek z listů Artemisia annua poskytuje buněčnou a humorální imunitu u brojlerů.
Jednoroční pelyněk stále ukrývá před vědou některé hádanky pro vědu, které při nedostatečně financovaném výzkumu rostlin čekají na řešení. Jednou z nich je i možný synergický efekt díky mnoha dalším obsaženým látkám. Artemisinin je pouze jedním z 30 sesquiterpenů v Artemisia annua; rostlina obsahuje tucet triterpenů a steroidů, monoterpen cineol, kafr, nejméně 36 flavonoidů, dále kumariny a aromatické sloučeniny. Flavonoidy artemetin, chrysoplenetin, chrysosplenol-D a cirsilineol prokazují jistý - in vitro ovšem, slabý účinek proti P. falciparum. Mohli by snad potencovat aktivitu artemisininu a zlepšit jeho rozpustnost.
Aktuální italská studie in vitro porovnávala účinnost vodného extraktu artemisia (5 g čistého artemisininu vůči chlorochinu vůči citlivým i rezistentním plasmodiím. Účinnost čaje byla asi třikrát vyšší než by odpovídalo obsahu artemisininu. Tento výsledek prokazuje, že Artemisia annua představuje „přírodní kombinovanou terapii artemisininu", říkají výzkumníci z univerzity Salento. O synergických účincích v několika úrovních se diskutuje, včetně indukce neletálních biochemických procesů v P. falciparum (jako např. inhibice effluxních kanálů pro aktivní a pasivní vylučování rozmanitých substancí z tělních buněk /), stimulace imunitního systému, jakož i prevence sekundárních infekcí. „Stojí před námi namáhavá práce " komentuje parazitolog Prof. Borrmann, „s cílem izolace farmakologického principu údajného účinku. Zde je lékařská ilustrace.
NGO Anamed International doporučuje následující přípravu čaje z Artemisia:
Přelijte 1 litrem vroucí vody 5 g usušených listů a ponechte louhovat nejméně 15 minut; čaj nefiltrujte a vypijte jej s listy; nepoužívejte nádoby vyrobené ze železa nebo hliníku, protože mohou podporovat odbourávání artemisininu (štěpení peroxidové skupiny); v průběhu celého dne vypijte postupně rozděleně.
Sladidla (cukr nebo med) jsou přípustné, ale až v hrníčku bezprostředně před pitím.
Tyto informace k použití lze doporučit podle vlastních zkušeností.
Bylinné / rostlinné účinné složky proti rakovině
Pokud je účinek dvou současně podávaných léků mnohem vyšší, než by se dalo vyvodit z jejich jednotlivých účinků, říkáme tomu "synergický účinek". V rešerši k níže uvedenému textu se objevilo mnoho odkazů na příznivé synergické účinky mezi (dále zde však není konkretizováno) vitamíny a rostlinnými látkami a rostlinnými látkami mezi sebou. Nadto lze velice rozpoznat, že protirakovinně účinné rostlinné látky se rozhodně nemusejí získávat pouze ze vzácných a drahých rostlin pocházejících ze vzdálených končin světa (i když u mnoha lidí o tom u nás i v souvislosti se zdravovědou přetrvává jakési hluboce zakořeněné přesvědčení, že drahý = dobře investovaný výdaj). Ne, je tomu právě naopak, v podstatě každé ovoce a zelenina bývá matkou přírodou vybaveno překvapujícím množstvím aktivních složek, které podněcují imunitní systém k obraně proti rakovině nebo mohou dokonce přímo proti rakovině bojovat. Člověk prostě musí jen tyto běžné dary přírody přijímat – a to v dostatečném množství. A tak Artemisia annua spadá pod rubriku „cenný doplněk stravy“. Stručně řečeno: Ze všeho, co je dále psáno, vyplývá, že každý nemocný člověk investuje svoje peníze obzvlášť efektivně, jestliže se nejprve pokusí zvýšit svůj osobní příjem zdravých místních potravin a bylin a prosadí změny ve svém osobním pořadí: průmyslově vyráběná výživa, biovýživa, syrová výživa a /URKOST = prapůvodní výživa viz wikipedie/. Pokud se mu snad jeví, že už učinil v tomto směru dost, měl by si připomenout, že instinkt vede i zvířata, aby když onemocní, si opatřovala byliny, buď vůbec nežerou anebo jen v malém množství.
Moje osobní poznámka: Na jaře roku 2016 na záhonech rostlin Artemisia annua jsme pozorovali, jak sýkorky a vrabci v časných ranních hodinách ozobávali každý nový list, zatímco my jsme seděli u stolu se snídaní. Komentovali jsme to: „Dokonce i ti ptáci vědí, jaký druh léčivky potřebují ke svému zdraví.“ I mohla bych dát mnoho příkladů veterinářů, kteří úspěšně uplatňují prášek z usušených stonků Artemisia annua [H1] [H2] při léčbě psů, koček, hlodavců a koní. Mám s tím vlastní zkušenost, když jsem to úspěšně používala v Africe u zvířat, kde k dispozici nebyl žádný veterinář.
V textu příklad dále popisované rostliny Hoxsey vychází ze stejného poznatku. Tyto pro člověka účinné rostliny, jsou většinou už po tisíciletí známy a jsou osvědčenou součástí světové lidové medicíny. Je docela zajímavé, že z nemalé části lze u našich konvenčních léčivých preparátů vystopovat jejich původ zpět až k jejich tradičním zdrojům. Bylo by možno uvést celou řadu příkladů, ale jakoby se konvenční medicína dnes styděla, z jakých zdrojů se vyvinula, jakoby snad představovala jakýsi protipól u nás bohužel velice úspěšně v minulosti potlačované lidové medicíny.
Jak nanejvýš cenný kalibr může lidová medicína představovat při léčbě onkologických pacientů, je zřejmé při vyhodnocení příslušných studií týkajících se tradiční čínské medicíny (TCM) při léčbě pacientů, z nichž mnohé uvádějí ještě překvapivější výsledky, a to dokonce i přesto, že ani v Číně se tato oblast medicíny nevyužívá bez dalšího, nýbrž vždy se systematicky vyhodnocuje a rozvíjí. Mám za to, nemocný člověk udělá jen dobře, jestliže pro sebe využije těchto starých zkušeností, pokud k tomu má příležitost.
Využívat návod na přípravu hořké suroviny pro čaj Artemisia lze pouze na vlastní odpovědnost.
1) Použito má být 5 gramů čajového prášku, který se spaří jedním litrem vroucí vody. Nechá se louhovat 15 minut a pak se nálev pije v malých dávkách po celý den; osladit lze dle libosti. 2) Nebo 5 gramů čajového prášku vmíchat do 150 g jogurtu o tučnosti 3,5% s kompotem nebo džemem a po celý den pojídat v malých dávkách. Po 10 dnech snížit příjem na ¼. Zkušenosti také ukázaly, že tato aplikace čajového prášku Artemisia annua může zaznamenat úspěch i u všech dalších terapií. Artemisia annua je velice vhodná jako potravinový doplněk, jestliže jej zařadíme do svého dietního plánu.
Rozpustný ve studené vodě.
Při použití ve studené vodě nechat dvanáct hodin vytlačit, vychází ze starých čínských spisů, obsah je asi 73 AT / litr. Ve studii zpracované výzkumnou skupinou Prof. Lutze Heideho Institutu farmaceutické biologie Univerzity Tübingen byl artemisinin rychleji resorbován z listů z pelyňku než z tablet při srovnatelné výtěžnosti.
Infuze připravená z 9 g listů obsahovala 94,5 mg AT / litr. Příjem 1 litru čaje vedl k tomu, že u zdravých dobrovolníků došlo v krvi k maximální koncentraci mediánu 240 ng / ml AT. "To je 26 krát více než udávaná minimální koncentraci 9 ng / ml, která je nutná, aby docházelo k inhibici růstu P. falciparum in vitro“, tolik Prof Lutz Heide. V čaji musí existovat doprovodné látky, které zvyšují biologickou účinnost artemisininu v porovnání s čistou substancí.
Díky svým všestranně působícím složkám je na nečistou a stárnoucí pleť velice účinný krém z Artemisia annua, připravovaný z extraktu rozpuštěného v tucích spolu s olejem lisovaným za studena.
Vezměte běžný noční krém určený pro suchou pokožku. Pokud totiž máte spíše mastnou nebo střední pokožku, příliš by se leskla.
Postupujte následovně:
Rozdělte obvyklé množství krému na čele, na tvářích, nose a bradě. Ale ještě jej nevtírejte!
Nyní naberte na konečky prstů dvě kapky z dávkovače oleje Artemisia a olej vetřete spolu s nočním krémem do obličeje. Pokud máte příliš citlivé oči, pak jejich okolí vypusťte. Rozetřete vzniklou směs tak, jak jste zvyklí na obličej, přes krk, do dekoltu, a dokonce i na rty. Zbytky můžete použít k péči o ruce.
Tohle všechno jsou pozitiva založená na mé vlastní zkušenosti z aplikace a užívání „zeleného zlata“ pocházejícího z přírody, s nímž jsem měla v Africe od roku 2004 velké úspěchy jak u lidí a zvířat, coby prostředku pomoci ku svépomoci.
Aplikace Artemisia Annua * Terapie s Artemisia annua. Poznámka: Dávkování, účinek:
Máte na výběr, zda chcete použít čaj z Artemisia ve vysokých denních dávkách 5g nebo v nízké denní dávce 1,25 g. Vysoká dávka se doporučuje u akutních onemocnění, nízká dávka u chronických onemocnění.
Délka terapie: Podle nemoci a zdravotního stavu. Vysoká dávka: 5 g sušeného čaje (nebo 25 g čerstvých listů) přelijte 1 litrem vroucí vody, nechte louhovat alespoň 15 minut, připravený nápoj pijte po dávkách během dne. ---- 5 g sušené a podrcené listy Artemisia odpovídají asi 4 malým čajovým lžičkám. -- - Anebo toto množství rozdrťte na prášek vmíchejte do smetanového jogurtu, zamíchejte s medem, atd., a jezte to po celý den. Užívejte prosím disciplinované 7 až 10 dnů.
Nízká dávka: 1,25g usušeného čaje (nebo 6,5 g čerstvých listů) přelijte alespoň 200 ml (1 velký šálek) vroucí vody před snídaní, pijte po snídani. Anebo 1,25 g sušeného drceného pelyňku, (mírně navršená čajová lžička, jak popsáno) nebo si vezměte ke snídani se zamíchaným banánem, jablečnou omáčkou, smetanovým jogurtem, medem, apod.
Vedlejší účinky: Artemesinin je nejdůležitější izolovaná účinná látka. Říká, že WHO (WHO / MAL / 98,1086): Klinické studie zahrnují více než 10.000 pacientů, a užívání přípravků obsahujících artemisinin několika milióny pacientů, a to včetně pozorovací studie (následovala marketingovou studii) na více než 4 600 pacientech v Thajsku, která nezjistila žádné závažné nežádoucí účinky. Podle pozorování skupin International Anamed se při chronických onemocněních po pití čaje artemisia po dobu několik týdnů nebo měsíců neprokázaly žádné zjevné vedlejší účinky. Stížnosti se týkají pouze hořké chuti. Čaj z Artemisie je silně účinný lék a neměl by být užíván bezdůvodně. Vždy, pokud je to možné, měl by být konzultován lékař, zejména pokud zdravotní potíže zhorší. Jakékoliv použití se vždy děje pouze na vlastní odpovědnost.
Jak pomáhá Artemisia annua při léčbě parazitických infekcí?
Tento obsah vychází z informací od různých lidí a organizací a může nabízet i alternativní nebo protichůdné názory. Neměl by být využíván k lékařskému poradenství, diagnostice nebo léčbě. Vždy byste se měli poradit s lékařem o svých specifických zdravotních potřebách.
Jednostranná orientace na čaj přehlíží, že žádná metoda extrakce nedokáže využít celou škálu obsažených látek. Proto bylo na jedné straně navrhováno plnit organický extrakt do kapslí, anebo jednoduše žvýkat podrceného listy nebo je rozmíchat v jogurtu, banánové kaši nebo arašídové pomazánce, mnohem vyšší účinnosti je dosaženo v boji proti plasmodiím než po podání izolované čisté substance artemisininu při léčbě rakoviny.
Článek z TAZ
Artemisinin působí antibakteriálně a antifungIálně
Je zajímavé, že artemisinin má ještě širší spektrum účinnosti, konkrétně inhibici produkce různých typů virů nebo dokonce jejich vyloučení z organismu, jako je tomu u • cytomegaloviru • a dalších virů herpes rodiny, jako jsou HSV-1 a EBV, • viru hepatitidy B a C • a flaviviru BVDV (bovine viral diarrhea viru).
Silná antibakteriální a antifungiální účinnost byla zjištěna zejména u Artemisia annua.
Přečtěte si na internetu. Další zdroje: 1. „Zpravodaj léčitelů rakoviny“ od Karla Waltera Nowaka; „Chemoterapie léčí rakovinu a Země je placatá“ od Lothar Hirneise 2. „Šance na uzdravení z rakoviny“ od Dr. Thomase Kroisse; „Diagnóza – rakovina: zvrat a nový počátek“ Lawrence Leshana 3. „Léčení zakázáno, zabíjení povoleno“ od Kurta G. Blüchela; „Protože jsi v reaktoru, budeš muset dřív zemřít!“ od Dr. Brukera & Dr. W. Herbsta 4. "Lékařské memorandum o průmyslovém využití jaderné energie" od Dr. Med. Brukera de.wikipedia.org/wiki/Cancer www.thyenoena.de
K mé osobě. V mé autobiografii najdete také to, že roky po svém odchodu na odpočinek jsem prožila, a to v pozitivním smyslu slova, velice aktivně, převážně jako asistentka rozvoje v Tunisu, Indii, Bělorusku, Nigérii, Tanzanii a Burundi. Od roku 2004 jsem zahájila v Africe ve společnosti Anamed International s „Artemisia annua" kampaň proti malárii. Od roku 2009 se stává tato „rostlina naděje“ s celou řadou mnoha různých účinných látek neustále známější coby symbol naděje v tažení proti rakovině a to i v Německu, kde je kampaň „pomoc ku svépomoci“ rovněž zahájena. Je přece znepokojující, že rakovina je stále rychlejší než komplikovaný moderní vědecký výzkum.
S touto svojí brožurou bych ráda motivovala všechny, kteří hodlají nastoupit na cestu využívání alternativ, jaké nám nabízejí volně přístupné přípravky z přírodního léčiva.
S pozdravem Hannelore Klabes Wilhelmshöher
KOUPIT Artemisia annua z Tenerife můžete zde: https://www.kvalitnizivot.com/artemisia-annua-pelynek-rocni/artemisia-annua-prasek-z-listu/
Prášek z listů, kapsle moringa + artemisia, tinktura, semena